Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel, marknadsföring, distribution och utveckling av produkter inom läkemedel och hälso- och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ha som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom.
| 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 103 709 | 96 100 | 86 269 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -205 | 1 612 | 3 963 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -747 | 1 480 | 3 940 |
| Årets resultat (tkr) | -965 | 512 | 3 444 |
| Summa tillgångar (tkr) | 55 627 | 52 810 | 40 798 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 12 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 103 709 | 96 100 | 86 269 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -205 | 1 612 | 3 963 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -747 | 1 480 | 3 940 |
| Årets resultat (tkr) | -965 | 512 | 3 444 |
| TILLGÅNGAR | 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 501 | 2 303 | 2 527 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 54 126 | 50 508 | 38 271 |
| Tillgångar (tkr) | 55 627 | 52 810 | 40 798 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 26 154 | 27 119 | 26 607 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 29 473 | 25 691 | 14 191 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 55 627 | 52 810 | 40 798 |
| 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 17 158 | 16 211 | 11 863 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 319 | 2 253 | 1 884 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-09* | 2023-09* | 2022-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 13 | 13 | 12 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 978 | 7 392 | 7 189 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 498 | 1 420 | 1 146 |
| Vinstmarginal | -0.2% | 1.7% | 4.6% |
| Soliditet | 47.0% | 51.4% | 65.2% |
| Kassalikviditet | 133.1% | 114.2% | 180.2% |
Poa Pharma Scandinavia AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Galen Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-09.
Bolaget ska bedriva handel, marknadsföring, distribution och utveckling av produkter inom läkemedel och hälso- och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ha som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom.